Okuduklarım/ diğer öneriler


  • "To Life! Eco Art in Pursuit of Sustainable Planet", 2012, Linda Weintraub. University of California Press.
Yeşil/ Sanat (ekolojik sanat) konusunda İngilizce yayınlanmış en önemli kaynaklardan biridir "To Life". Sanatın farklı eğilimlerinden olduğu gibi ekoloji ve sürdürülebilirlik kavramlarının farklı alanlarında örnek vermiş sanatçılara bu kitapta yer verilmiştir. Bu konularda araştırma yapacakların özellikle öğrencilerin ilk başvurmaları gereken kaynak bu kitap olmalıdır.

  • "Güncel Sanat ve Ekoloji", 2014, Andrew Brown. Akbank Kültür ve Sanat Dizisi.
Ekoloji ve Sanat bağlamında, bu ölçüde benim bilebildiğim ilk Türkçe kaynak olması nedeniyle çok önemli bir kaynak kitap olarak değerlendirmeli. Araştırma yapacak bir çok insanın yaralanacağından eminim. İnternette baktığım kadarıyla, fiyatının çok da ucuz olmaması nedeniyle her güzel sanatlar kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap. 

  • "Ekin Sapı Devrimi", 2011, Masanobu Fukuoka (çev:. Aykut İstanbullu). Kaos yayınları.
Etkileyici bir yalınlığıyla şimdiye kadar alıştıklarımızı alt-üst eden bir kitap. Tarımcılık, bahçecilik, ekim-dikim alanında yeni başlayacaklar için doğal tarımın ilkelerini anlamak ve pratiğine hazırlık için cesaret verici bir kaynak. Çevirisi de övgüye değer.

  • "Permakültüre Giriş", 2011, Bill Mollison (çev.: Egemen Özkan), Sinek Sekiz.
"Permakültüre Giriş" ise "Ekin Sapı Devrimi" adlı kitapdan sonraki atlama taşı gibi. Okunup bırakılacak bir kaynak kesinlikle değil. Kendi kendine yeter, sürdürülebilir bir bahçe ya da tarımla ilgili bir başucu kaynağı. Bu kitabın çevirisi de mükemmel. çeviri kokmuyor

  • “Doğal Tarımın Yolu”, 2011, Masanobu Fukuoka, (çev.: Meltem Altan), Kaos yayınları. 
"Ekin Sapı Devrimi"'nden sonra Fukuoka'nın bilimsel yönünün daha ağır bastığı ve teknik açıklamalarının yer aldığı "Permakültüre Giriş" gibi bir başucu kitabı. 

  • "Çalınmış Hasat", 2006, Vandana Shiva. BGST yayınları.