Domatesler İçin Farklı Bir "Boğazlama" Önerisi

Benim uyguladığım teknik oldukca basit. Başkaları tarafından da daha önce benzer şekillerde uygulandı. Özellikle balkonda, saksılarda domates gibi boğazlama ve çapalama ihtiyacı duyan bitkileri yetiştirenler benzer yöntemlerini uygulayabilirler.

Buradaki fotoğraflarda da göründüğü gibi, domates fidelerini toprağa aşırttıp üstüne 20cm genişliğinde ve uzunluğunda boru geçirdim. Benim bu yöntemi uygulamaya başlamam, aslında toprağı çapalama gibi zahmetli ve fiziksel bir işten kurtulmak (buna zamanım olmaması) ve bitkileri rüzgardan korumaktı.

Bilindiği gibi klasik tarımcılıkta, domatesler için "boğazlama" yani toprağı çapalarken gövde kısmına toprak çekerek daha çok köklenmesini sağlamak gerekiyor. Daha fazla besin alması ve ürün vermesi için gerekli bir yöntem.

Ben bunun yerine, boğazlamayı her bir borunun içindeki fidelerin diplerine, gübreli toprak koyarak yapıyorum. Gerekli suyu da bu boruların içine veriyorum. Böylece domatesler gerekli besini boruların içindeki gübreli toprakla, gerekli nemi de toprağın içindeki köklerden almış oluyorlar. Boruların dışındaki alana ancak başka bitkiler için su veriyorum, örneğin fesleğen, reyhan, kadife çiçekleri ve gelincik gibi ve "misafir "olarak gelmiş bir çok tür için. Tabii kalmasını istediğim çeşitleri de çapalamada kaybetmemiş oluyorum.

Geçen sene ilk defa uygulamaya başladığımda ne gibi getirileri olacağını tam olarak algılayamamıştım. Şimdi tam benim koşullarıma göre olduğunu anlıyorum. İşgücünden, zamandan ve yerden tasarruf ediyorum. Zaten kılasik yöntemi uygulamam toprak killi olduğundan zordu. Killi toprakta çapalama köklere zarar veriyor. Ayrıca, killi toprağın kuru havalarda kök ve bitki diplerini sıkıştırması gibi bir problemi yaşamıyorum. Bahçe çok rüzgarlı olduğundan da fideler, özellikle erken dönemde, korunabiliyor. Hele bu sezon için 2010 sonbaharında malçlama (bahçe yorganı uygulaması) yaptım ki, erken çiçeklenmenin bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Yaz , yani Haz., Temmuz ve Ağustos ayları günde ancak 4 saat güneş aldığını düşünürsek bahçenin, domateslerin erken çiçeklenmesi (2011, Mayıs sonu) çok iyi bir haber. Aslında aynı yere, toprağın besin değeri ve hastalıklar nedeniyle ertesi sene aynı ürün dikilmez derler. Eğer verim alırsam bunu malçlamaya ve domateslerin aralarındaki baklalara borçlu olduğumu düşüneceğim.