27 Şubat 2011 Pazar

şehir bahçesi organik midir?

Aşağıdaki yazı http://groups.yahoo.com/group/permakultur-turkiye/ adresli permakültür grubunda çıkan şehir bahçelerinin ne kadar sağlıklı ve organik olduğuyla ilgili tartışmalara cevaben yazıldı. Kendi güncemde de bu düşünceleri paylaşmak istedim:

Sinek Sekizcilerin blogunda (http://sineksekiz.wordpress.com/) gezindim. Maçka parkında yaptıkları şehir bahçesi için belediyeden izin alıp almadıklarıyla ilgili bir bilgiye rastlamadım. Zaten şu an için önemli değil. Valide Bağ Korusu'nda bu tür bir şehir bahcesi yapmayı çok isterdim. Korsan yada izinli olup olmadığına karar verip ona göre teknik konuları halletmeyi yeğlerim.

Şehir bahçeleriyle ilgili tartışma konusunda:

Kişinin edindiği pratikler ve yetiştirme hazzı/mutluluğu açısından şehir bahçeleri çok ve çok önemli. Her şehirli yetişkin ve çocuğun bunu tatması gerekli. Tabii bu gereklilikleri saymama gerek yok heralde. Sanırım burada hem fikirizdir.

Organik meselesi ve yemek/yememek ise kişisel tercih ve hassasiyetlerle ilgili. Saksı ve bahçede yetiştirdiğim salatalığın, domatesin, pepinonun organik olmadığını hiç düşünmedim doğrusu. Organik pazardan alıp yediklerimle bile karşılaştırılamaz bir zevkti. Kendi yetiştirdiklerimden hiç rahatsız olmadım.

Eksoz gazının etkisi nedir acaba? 50-200km ötedeki köyde daha mı az etkili? Bir çalışma, araştırma var mı? şehirde organiğe yakın yetiştirdiğiniz bir domatesin üzerinde ne kadar kirlenme vardır? Şeker pancarından elde ettiğiniz şekerde bile daha fazladır heraldı. Fakat ne farkeder ki? O eksoz dumanını ve kirlenmeyi ve ben o domatesden daha fazlasını stresle almıyor muyum?

Eşimle birlikte balkonumuzda yetiştirdiğimiz ilk salatalığı iki gün yiyemediğimizi, kutsal bir nesneymiş gibi hayranlıkla seyrettiğimizi unutamıyorum. Yaşlandıkca duygusallaşmak bu mu acaba!:) Bu minnet, şükran duygusu ne zaman gelişti bilemiyorum. Doğaya, tohuma ve yaşamı veren bu güce ve enerjiye saygıyla bakar oldum. Yani bu pratiği ve duyguyu emekliliğime, 65 yaşıma kadar ve şehir dışında bir bahçe edinene kadar saklamadığıma çok mutluyum. Bu pratiğin ve deneyimlerin ilk hallerine, nereden geldiğime bakıyorumda... Ben şanslı ve mutlu bir şehir çoçuğuyum.

Hayatın çok hassas bir dengesi var herşeyi kontrol etmemiz mümkün değil. Herşeyi arındıramayız. Her zaman herşeyi istediğimiz gibi yapamaz ve seçemeyiz. Tamam biliçli olmak önemli, ama açsanız karnınızı doyurmak ve yaşamak zorundasınız.

Sağlıcakla kalın

Alaattin Kirazcı