26 Şubat 2011 Cumartesi

02.Şubat.2011 - tohum topu atölyesi


02 Şubat 2011'de fakültemiz öğretim görevlileri ve öğrencilerimizin katıldığı küçük bir grupla tohum topu atölyesi yaptık. Marul, Lahana, ıspanak, bezelye, bir kaç turp çeşidi gibi bir çok kış sebzesi tohumlarından oluşan karışımımızı toprak ve önceden kurutup ezdiğimiz kil tozlarıyla karıştırdık. Sonrasında topların bir kısmını uygun gördüğümüz alanlara, bir kısmını da ceplerimize(!) doldurup zulaladık. Şubat ayı yağışsız geçtiğinden kil topları kurumuştu. Son günlerde devam eden yağışlar topları yumuşattı. Yeşermesini merakla bekliyoruz. Bir dahaki sefere kil toplarını rastgele değil de oluşturulacak sebze yataklarına atmayı planlıyorum. İleriki haftalarda çiçek topları yapma fikrim var ama tohum nasıl elde edebilirim bilemiyorum.
Foto links:
tohum topu, Şubat 2011

25 Şubat 2011 Cuma

bahçe yorganı

2011 sonbaharında bahçede yorganlama (malçlama) yaptmıştım. Bunun için yaprak çürüyükleri kullandım. Okul binası çevresinde sözde temizlik yapıyorlardı hizmetliler. Çuvallarla değerli organik materyali atacaklardı. Sebze yatağı ve saksı içlerinde ve diplerinde kullanmak için tam aradığım bir şey olduğundan hemen el koydum. Üstlerine de talaş serpiştirdim. Daha önceden bu yorganın altına sıgır gübresi serpiştirmiştim.

Bütün kış boyunca bu örtü kaldı toprak üstünde. Araladıkca solucanları yorganın hemen altında görüyor ve ne kadar mutlu olduklarını düşünüyorum. Solucan gübresi (Vermikompost) için birşey yapmama gerek kalmıyor. 2010 pembe domatesleri için uyguladığım boğazlama yerine domates ve diğer sebze fidelerini bu yorganın altına dikeceğim. Sabırsızlıkla baharı bekliyorum.