27 Mayıs 2011 Cuma

2011'in İlk P. D. Çiçeklerinin Tomurcukları ve Zararlılarla Mücadele(!)

2011'in İlk Pembe Domates Çiçekleri(?) Biraz önce domates zararlıları, önlemler ve bitki çeşitliliğiyle ilgili bir mesaj yazmıştım. Öyle yemeği arasında bahçede dolaşmaya çıktığımda farkettim ki çiçek tomurcukları geliyor. Fideleri 08 Mayıs anneler gününde dikmiştim. Boyları şu anda 30 cm kadar. iki gün önce diplerine gübreli toprak ile boğazlama yapmaya başlamış ve ikinci sulamayı da bununla birlikte yapmıştım, can suyu hariç. Bu yirmi günde sadece iki sulama demek. Aslında ihtiyacı bile gözükmüyordu fidelerin. Bu gidişle haftaya sarı çiçekler gözükmeye başlar. Fotoğraflarını çekince göndereceğim. Zararlılarla Mücadele Bu gönderdiğiniz bilgiler doğal ve verimli ürünler almak isteyenler için çok önemli ve ilham verici (http://pembedomates.blogspot.com/2006/07/youn-bakim-ve-ok-amali-bir-doal-reete.html). Konuyla ilgili kendi tecrübelerimi paylaşmak isterim. Bir başka arkadaşımız da aynısefalarla ilgili bilgi göndermişti PDA da. Aynısefa gibi kardeş bitkiler olarak adlandırabileceğimiz daha bir çok çiçek ve bitkiyi domateslerin kenarına, bahçenin çeşitli yerlerine dikebiliriz. Özellikle ticari amaç gütmeyen ve organik ürün almak isteyen bahçelerde kotrol edebildiğimiz ölçülerde bitki çeşitliliğinin artırılması çok önemli. Geçen sezon aynı sefaları yeni dikmiş ve çiçek açmamışlardı. Bu yıl adeta çoştular.
Bununla birlikte kadife çeçekleri, reyhan, fesleğen, kekik, lavanta gibi kokulu ve aromatik bitklerle zenginleştirmiştim domateslerin aralarını. Aslında domatesleri diktiğim alan 10m2 den daha fazla değildir. Bu sezon burada 23 ad. kendi tohumumdan pembe domates fideleri ve onlarla birlikte onlarca bitki yetişiyor. Aralara dikebileceğimiz aromatik bitkilerin domateslere de lezzet kattığını unutmamalı. Nede olsa bitkilerin kendi aralarında iletişim kurduklarına yönelik araştırmalar var (Cumhuriyet Bilim Teknoloji, 15 Nisan 2011, s.10-11). Bu iletişimi toprak altında köklerle yaptıkları gibi toprak içinde kökleriyle yapabiliyorlar.
Tabi eklemeliyim. Boğazlama için uyguladığım teknik de aralara başka bitkiler dikmeme olanak sağlıyor. Bütün üyelerimize de bitki çeşitliliklerini artırmalarını öneririm. Böylece sineksiz, bitsiz ürün alabilir ve bazı zararlıları şaşırtabiliriz. Bir anlamda "mücadele" gibi stresli bir ortam yerine uyum içinde yaşayabileceğimiz bir ortam yaratmış oluyoruz. Kolaylıklar dilerim.